Úvod a vysvětlení

29. července 2012 v 21:58 | Envy

Vítám Vás na stránkách mého projektu Dreamer's Ship (alias Snílkova Loď). Jedná se o kreativní projekt, jehož se může zúčastnit každý, kdo alespoň trochu rád kreslí nebo píše. Projekt by měl být založen hlavně na spolupráci a domluvě mezi lidmi, kteří se jej účastní. Momentálně se projektu účastní pouze několik mých kamarádek, ale byla bych ráda, kdyby se v budoucnosti (hlavně i blízké) zapojili další lidé, bez ohledu na věk, pohlaví a další atributy.

Jak už jsem psala, je to kreativní projekt a mělo by v něm jít jak o psaní příběhů tak kreslení ilustrací (ne každý musí dělat obojí). Ilustrace by nějak měli souviset s projektem a příběhy, které by se zase měly odehrát v oblasti jednoho vesmíru (veškeré galaxie a planety, kde chcete, aby se děj odehrával, se nacházejí v jednom vesmíru), každý z účastníků projektu by si měl vymyslet své dvě vlastní hlavní postavy (které můžou být cokoliv - člověk, elf, mimozemšťan, zvíře, houba, strom, klidně i skříň, sešit, nota, zvuk… prostě naprosto cokoliv), z nichž jedna by měla mít alespoň část povahy autora. Mimo dvou postav by se také hodilo, kdyby si všichni vymysleli minimálně dvě vlastní planety, nebo se s někým dohodli a vymysleli společnou, každopádně vždycky prosím o popis, aby bylo možno planetu využít jiným autorem nebo aby Vám ji mohl někdo nakreslit, to samé samozřejmě platí i o postavách.

Tohle nejspíš není zrovna jasné a člověk z toho může být zmatený, proto si to tu všechno postupně rozebereme:

  • Postavy
  • Vesmír a planety
  • Schopnosti a možnosti postav
  • Spisovatelé a Ilustrátoři (Pisálci a Kreslíři)
  • Dohody a spolupráce
~~~
Postavy:

Jak je zmíněno, každý si do začátku vytvoří své dvě vlastní hlavní postavy, tak, aby alespoň jedna z nich měla povahu podobnou autorovi. Povahu ale může klidně autor rozdělit a dát ji každé své postavě a klidně i něčím doplnit. Autor postavy může dát svým postavám i různé schopnosti, o těch je psáno dále v článku.

Hlavních postav může být víc, ale dvě hlavní jsou základ. A svým způsobem by vás měly provádět celým působištěm na DS.

Rozdíl mezi postavami pisatelů a ilustrátorů:
Povídkář si své postavy rovnou zapojuje do příběhů a může někoho požádat, aby mu je nakreslil (+ píše popis).
Kreslíř si je nakreslí, ale vzhledem k tomu, že sám si povídku o nich nenapíše, může někoho požádat, aby je zapojil do svého príběhu.

Samozřejmě, že se v příbězích bude vyskytovat více postav a každá může mít nějakou vlastní minulost nebo úděl, který bude pro příběh nepostradatelný. Také na tyto postavy můžou vznikat vedlejší příběh bez účasti Vašich hlavních postav.

Příběhů můžete psát nepočítaně a je jedno, jestli se v nich objeví vaše hlavní postavy nebo ne.

~~~
Vesmír a Planety:

Veškerý děj se odehrává v rámci jednoho vesmíru ale na spoustě planet, které autoři vymyslí a ty se můžou spojit do galaxií. Každý účastník by měl vymyslet minimálně jednu vlastní planetu a popsat ji, aby se dala nakreslit, popřípadě ji sám nakreslit. Ideální by bylo, kdyby ale vymyslel minimálně planety dvě. Pokud chcete být kreativní a pomoci vymýšlet více planet, kde by se mohl odehrávat děj povídek, bylo to by to super. Když se říká popis planet, myslí se popis planet, a ten zahrnuje vodní plochy, pevniny a jejich povrch (pouštní krajina, hlinitá půda, kamenitá poušť, zmrzlá země, stepy, lesy atd.). Také faunu a floru (zvířátka a kytičky), jaká se tam nachází a jak vypadá.

Pokud se někdo diví, proč je důležité takto popisovat i planety, tak prosím berte ohled na to, že Vaše planeta by mohla být využitá někým dalším (samozřejmě můžete říct, ať ji nikdo do svého příběhu nevyužívá, že s ní máte plány).

Na planetách si určujete měnu. Pokud měnu nechcete, určíte si, za co jiného se budou věci skupovat, či jestli chcete praktikovat výměnní obchod.


~~~
Schopnosti a možnosti postav:

Děj se odehrává po celém vesmíru a také je zmíněno, že planety různých lidí můžou být využívány jako dějiště příběhů jiných. K tomu je samozřejmě potřeba možnost cestovat po planetách či létat vesmírem. Čímž se dostáváme k hlavní schopnosti postav - možnost cestování po planetách a vesmírem. Samozřejmě, že Vaše postavy můžou mít jakékoliv další schopnosti (ale prosím ne žádné über charaktery - postavy co jsou neporazitelné a všechno hnedka vyřeší, např. v minutě ukončí válku - ať už nějakou schopností, či pokud je postava čaroděj, tak kouzlem), ale také nemusí mít schopnosti žádné, záleží pouze na Vás. Také se může postava dozvědět až později, že nějaké má, či se je nějakým způsobem naučit nebo získat předmět, který jim tuto schopnost dá.

Tak to jsme nakonec odbočili, takže zpátky k možnosti cestování vesmírem - postava se může s touto schopností narodit, může ji v sobě objevit později, může se to naučit, od někoho získat, mít předmět, který jí to umožní (ať už vynález či začarovaný předmět - záleží na autorově fantazii), nebo může cestovat vesmírnou lodí - která může vypadat naprosto jakkoli (parník, loď na našem hlavním obrázku, obyčejná raketa či vesmírná loď z různých filmů, také to může být například obyčejné auto, záleží na Vás)

V nápisu této sekce jsou i možnosti, postavy zvládnou cokoli, co si budete přát, toto není ničím výrazně omezeno, stejně jako jejich schopnosti (pokud to není über), samozřejmě, že to ovšem nesmí nijak škodlivě zasahovat do příběhů ostatních, to platí vždycky.
Schopnosti a různé možnosti můžou postavy mít, ale také nemusí, není to žádnou podmínkou.
(Prosím žádné přehnané Mary-Sue -_-")


~~~
Spisovatelé a Ilustrátoři:

Pořád dokola opakuji rozdíly mezi spisovateli (pisálky) a ilustrátory (kreslíři). Takže se na to teď podíváme trochu blíže. Myslím, že je na první jasné, jaký rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je.

~
Spisovatelé: Ti, kteří hlavně píší příběhy a pracují převážně s hlavními postavami. Ať už se svými, nebo postavami kreslířů, kteří je požádají, aby psali jejich příběhy. Jak už bylo zmíněno, pisálci si mohou vybrat, jestli budou psát příběh, kde budou jejich dvě postavy od začátku spolu, nebo se později setkají, či budou psát dva příběhy a postavy se nesetkají nikdy. Děj jejich příběhů se může odehrávat po více planetách či můžou zůstat na jedné. Vymýšlí si vedlejší postavy, stvoření a s kým se hlavní postavy setkají, či nikoliv.

Postupem času si můžou vytvořit další hlavní postavy a k nim další příběhy, či je do jednoho zapojit, každopádně, pokud přibude nějaká další hlavní postava, bylo by dobré, kdybyste o ní psali dále, dokud příběh neskončí. Aby příběh mohl skončit, měla by ona hlavní postava něco vykonat, co by příběh či celkovou zápletku příběhu ukončilo, není ovšem dáno, že se postava pak nemůže objevit jinde, ale tam už nebude hlavní.
~
Ilustrátoři: Kreslíři nemají povinnost vymýšlet vlastní postavy a planety, ale samozřejmě taky můžou. Pokud budete chtít, aby někdo zapojil vaše postavy do nějaké příběhu, stačí nějakého pisálka požádat. K tomu je ovšem potřeba pár dalších informací, např. to, co byste si přáli, aby se s postavami stalo, co by měly udělat a tak dále, to všechno je zmíněno výše v Postavy.

Kreslíři se také můžou aktivně zapojovat do projektu, sice ne psaním (pokud nechtějí), ale jak už ze slov kreslíř a ilustrátor vyplývá, tak kreslením obrázků. Když se najde spisovatel, co bude potřebovat nakreslit postavu nebo planetu, měl by požádat o pomoc nějakého kreslíře, který by byl ochotný mu je nakreslit. Ilustrátoři také mají možnost kreslit fanarty či obrázky na míru nějaké události v něčí povídce - ať už sami od sebe, nebo na požádání.
~
Samozřejmě se najdou účastníci, kteří zvládnou obojí, nikdo není povinen zařadit se do jedné z těchto dvou kategorií a vždycky si může ilustrátor vyzkoušet roli spisovatele (ať už ucelená povídka či drabble - příběh o 100 slovech). Spisovatelé si můžou zase na druhou stranu vyzkoušet rolu ilustrátora a nakreslit obrázek vlastních postav či obrázek ke svojí nebo cizí povídce.
Nikoho nenutím, aby se zapojoval nebo přidával, pokud nemá čas, je nemocný, či trpí autorským blokem. Ale prosím, jestliže jste pouze líní a nejste schopni přidat alespoň dvě práce za čtyři měsíce, možná byste měli zvážit, jestli chcete být členy projektu. Není to proto, že bychom neměli místo, ale lidi, se kterými nemůžeme pořádně komunikovat, můžou zpomalit další vývoj povídek ostatních autorů. Důvod vám osvětlím v zápětí, v sekci Dohody a spolupráce.


~~~
Dohody a spolupráce:

Konečně se dostávám k tomu, co je na celém projektu zásadní - Dohody mezi účastníky. Celý vesmír, ve kterém se budeme pohybovat, záleží na dohodách všech účastníků, ať už se zapojují jakkoli.

Každý si vytváří své vlastní planety, a různé planety různých autorů můžou vytvořit soustavy. Záleží pouze na tom, jak se autoři různých planet dohodnou, následně by se tento systém mohl uplatňovat v povídkách. Jestliže se něčí postava vyskytuje na planetě A v galaxii B, nemůže se jen tak rychle a okamžitě dostat na planetu X v galaxii Y, i kdyby to bylo dějově důležité, prostě by ona postava musela napřed projít přes několik planet a galaxií, aby se dostala tam, kam potřebuje. Ano, mohlo by se to celé odehrávat v jedné galaxii, ale někteří chtěli více galaxií, takže si budeme přidělávat práci.

Když už jsme u cestování po různých planetách a galaxiích kvůli jejich vzdálenosti, možná by nebylo špatné určit si míry. Může se stanovit jedna, která bude platit po celém vesmíru nebo si každý vytvoří vlastní (což by bylo docela složité), či se to může měnit po galaxiích.

U planet se ještě chvíli zdržíme. Kdyby někdo vymyslel vlastní zvíře nebo rostlinu a někomu jinému by se to líbilo, může se dohodnout s autorem toho tvora či té rostliny a použít je i do svého příběhu či planety. Také může několik lidí vymyslet jednoho tvora či rostlinu společně. Záleží na dohodě a fantazii. Též se může více lidí dohodnout a vytvořit společně nějakou planetu (ale předtím musí mít každý minimálně jednu svojí).

Posuňme se kousek dál, přesněji k postavám a příběhům. Jak jsem zmínila, v projektu závisí hodně na dohodách a já bych to ráda uplatňovala i mezi příběhy. Dejme tomu, že někdo napíše příběh a jedna z postav se v něm chvíli nebude objevovat. Toto bílé místo může autor využít později, pokud by s ním ale neměl žádné plány, může se ho zeptat někdo další, jestli by tuhle postavu nemohl částečně zapojit do svého příběhu, právě když se neobjevovala. Nebo jestli nemůže to volné místo nějak vyplnit. Také se může přímo zeptat, jestli si nemůže onu postavu vypůjčit, a tak by vznikla opačná situace, že by postava na chvíli opustila její běžný příběh. To se může týkat jak hlavních tak ostatních postav. Upozorňuji, že na tomto kroku je potřeba se domluvit s autorem té postavy. Též se může stát, že vám někdo nabídne svou postavu do Vašeho příběhu.

Další věcí, která by se měla probrat, ale je k tomu, stejně jako k rozvržení vesmíru potřeba více účastníků je časová osa. Každý si samozřejmě může na svojí planetě vymyslet vlastní čas a historii, ale bylo by potřeba něco, co by pojilo celý vesmír a k čemu by se dal čas na různých planetách přirovnat.

Časová osa má ale několik další využití, například na zaznamenávání dějin a významných událostí. Již ve vysvětlivce Postavy je zmíněno, že od příběhů postav jednoho autora může dělit několik let. A i přesto se můžou teoreticky tyto dvě postavy znát, jak přesně, to záleží na každém autorovi zvlášť, ale třeba že postava z minulosti měla nějakou věštbu a vyvolila postavu budoucí a budoucí postava se mohla o té staré dozvědět třeba z knih nebo něčího vyprávění. To je jen příklad, může se to odehrávat i jinak.
No, to co chci říct je, že by nebylo třeba špatné se dohodnout i na dějinách vesmíru. Dejme tomu, že kdysi se ve vesmíru stala nějaká významná událost a figurovala v ní jedna osoba či tvor. Ten tvor může patřit nějakému autorovi, nebo se na něm všichni dohodnou a někdo sepíše příběh, či pouze ve zkratce, co ona postava udělala. Její popis a kresba by také nebyly na škodu. O této události a osobě se poté může mluvit v různých povídkách, může se ukazovat v podobě vidění, ducha, popř. může něčí postava přijít na to, že tento hrdina či antihrdina stále žije… a dál to závisí na dohodě a představivosti. Doufám, že princip dohod byl dostatečně vysvětlen, kdyby něco chybělo nebo bych si na něco vzpomněla, tak to sem dopíši.

~~~

Myslím, že je to pro úvod vše a ty nejpodstatnější věci zde byly vysvětleny. Kdyby měl někdo nějaké dotazy nebo by se chtěl zapojit (což bychom velice uvítaly), nepište nám buď do komentářů nebo na e-mail DreamersShip@seznam.cz . Nejspíš se bude tento článek průběhem času doplňovat a obměňovat, ale prozatím to je vše.
Envy

---------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elza Elza | Web | 30. července 2012 v 12:09 | Reagovat

Tohle je hodně zajímavý projekt a myslím, že osloví hodně lidí. Já bych se sama přidala, ale nemám nápady pořád a navíc jsem někdy děsně líná :D. Každopádně máte mou podporu, těším se na obrázky a příběhy členů. Tak ať jich máte co nejvíce. Držím palce!

2 dreamersship dreamersship | 30. července 2012 v 14:33 | Reagovat

[1]: Děkujeme moc. Snad nezklameme očekávání :)

3 Trpaslík Trpaslík | E-mail | 18. prosince 2012 v 14:00 | Reagovat

Dobrý den mel bych zajem zapojit do vašeho projektu. Znam tento web díky Durwen

4 Trpaslík Trpaslík | E-mail | 21. prosince 2012 v 0:12 | Reagovat

Dobrý den měl bych zájem se zapojit do vašeho projektu. Osobně se znám s Durwen.
Děkuji Trpaslík

5 Envy Envy | Web | 21. prosince 2012 v 18:24 | Reagovat

[4]: Já ti už včera psala e-mail, tak se tam zkus podívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama